Pożegnaj się z potrądzikowymi przebarwieniami!

Pożegnaj się z potrądzikowymi przebarwieniami!

Czy mamy wpływ na ich powstawanie? Jak można się ich pozbyć?

W tym wpisie chciałabym przybliżyć przyczyny powstawania przebarwień pozapalnych zwracając szczególną uwagę na przebarwienia potrądzikowe. Przedstawię listę substancji o klinicznie potwierdzonym działaniu depigmentacyjnym, które wg mnie powinny znaleźć się w składzie wybieranych przez Ciebie produktów.

Postanowiłam stworzyć ten wpis ponieważ z doświadczenia widzę, że często mówimy o leczeniu samego trądziku, ale w chwili gdy zmiana zapalna znika z naszej buzi uznajemy, że ten temat już nas nie dotyczy. Niestety nic bardziej mylnego. Hiperpigmentacja pozapalna jest sporym problemem wśród osób cierpiących na trądzik. Mam ogromną nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zrozumieć jak powstają przebarwienia pozapalne, jak zapobiegać ich powstaniu oraz co najważniejsze, jak walczyć z nimi gdy już istnieją.

Hiperpigmentacja pozapalna (PIH- Post-inflammatory hiperpigmentation) jest jednym z częstszych następstw zmian trądzikowych, powstaje w wyniku nabytej hipermelanozy czyli nadmiernej produkcji melaniny w melanocytach, komórkach pigmentowych wystepujących w warstwie podstawnej naskórka. Melanina to naturalny barwnik występujący w naszej skórze. Decyduje on o jej odcieniu i chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. PIH objawia się plamami na twarzy i ciele w miejscu, gdzie wcześniej wystąpił stan zapalny. Hiperpigmentację pozapalną możemy zaobserwować we wszystkich typach skóry lecz badania potwierdzają, że obserwuje się ją dużo cześciej u pacjentów z ciemniejszą barwą skóry w porównaniu do pacjentów o białym kolorze skóry.

W 1983 roku Halder RM [2] opublikował badanie porównujące najczęstsze dermatozy (choroby skóry) obserwowane u pacjentów rasy afroamerykańskiej i rasy białej. Z badań jednoznacznie wynika, że zaburzenia pigmentowe były trzecią najczęstszą dermatozą wśród pacjentów afroamerykańskich, natomiast w porównaniu u pacjentów rasy białej występowały dopiero jako siódma najcześciej wystepująca dermatoza. Badania z roku 2007 przeprowadzone przez Alexis AF[3] potwierdziły powyższe wyniki jednoznacznie mówiąc, że częstość występowania zaburzeń pigmentacji skóry związana jest z barwą skóry.

Etiologia hiperpigmentacji pozapalnej

Hiperpigmentacja pozapalna -PIH rozwija się w następstwie przebytych chorób skórnych między innymi takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry, liszaja płaskiego lub zapalenie mieszków włosowych. Możemy ją także zaobserwować po oparzenaich słonecznych, różnych urazach oraz źle przeprowadzonych zabiegach laserowych i peelingach medycznych. Najczęstszą jednak chorobą skóry prowadzącą do pojawienia się hiperpigmentacji pozapalnej jest trądzik pospolity.

Przyjrzyjmy się bliżej patogenezie Hiperpigmentacja pozapalna -PIH

PIH powstaje z nadprodukcji melaniny lub nieregularnego rozmieszczenia pigmentu po zapaleniu skóry. W badaniach mikroskopowych możemy wyróżnić dwa typy przebarwień:

 • naskórkowy

  charakteryzujacy się zwiększoną pigmentacją melaniny w warstwach naskórka powyżej warstwy podstawnej

 • skórny

  w którym dochodzi do zwiekszenia ilości melaniny w makrofagach skórnych. 

W przypadku gdy PIH ogranicza się do komórek naskórka wówczas, następuje wzrost produkcji i przenoszenie melaniny do otaczających keratynocytów (komórek naskórka). Wzrost aktywności melanocytów jest stymulowany przez mediatory zapalne oraz reaktywne formy tlenu uwalniane podczas procesu zaplanego, prowadząc do pojawienia się przebarwień koloru brązowego. Natomiast w przypadku gdy PIH dotyczy skóry właściwej wówczas pojawia się w związku z indukowanym przez stan zapalny uszkodzeniem podstawowych komórek skóry, które uwalniają duże ilości melaniny prowadząc do pojawienia się przebarwień koloru szarego lub niebieskiego w górnej wartwie skóry właściwej. 

Objawy kliniczne

Odnośnie obajwów klinicznych PIH zwykle manifestuje się jako plamy pojawiające się w tym samym rozkładzie, co początkowy proces zapalny. Tak jak wspominałam już wcześniej, lokalizacja nadmiaru pigmentu w warstwach skóry będzie determinować zabarwienia przebarwienia. Przebarwienia w obrębie skóry właściwej są dużo trudniejsze do usunięcia niż te zlokalizowane w naskórku.

Metody leczenia hiperpigmentacji pozapalnej

Chciałam na wstępie zaznaczyć, że wizyta u dermatologa powinna być Twoim pierwszym punktem na drodze walki z przebarwieniami. Specjalista powinien ocenić stan Twojej skóry określając, jak głęboko znajduje się zmiana pigmentacyjna i jej główne przyczyny. Jeśli chcesz skutecznie i trwale pozbyć się wszelkiego rodzaju przebarwień, najlepszym rozwiazaniem będzie terapia skojarzona łącząca indywidualnie dobrane przez specjalistę zabiegi z codziennym stosowaniem kosmetyków wspomagających złuszczanie, rozjaśniających skórę i blokujących działanie promieni UV.

Poniżej przedstawiam Ci listę substancji o klinicznie potwierdzonym działaniu depigmentacyjnym, które powinny znaleźć się w składzie wybieranych przez Ciebie produktów:

 • kwasy: L- askorbinowy, cytrynowy, glikolowy, mlekowy, laktobionowy, salicylowy oraz glukonolakton.

  Dzięki złuszczającym właściwościom stymulują one powstawanie nowych komórek, jednocześnie wykazując działanie nawilżające i regenerujące.

  Moim ulubionym produktem jest serum Klairs Freshly Juiced Vitamin Dropzawierający 5% kwas L-askorbinowy. Rozjaśnia przebarwienia, dodatkowo dzięki właściwościom złuszczającym zapobiega powstawaniu pierwszych oznak starzenia się skóry oraz dodaje naszej skórze niesamowitego blasku. Polecam ten produkt ponieważ z badań wynika, że 5% kwas L-askorbinowy nie tylko jest skuteczny na przebarwienia, ale także co ważne jest bezpieczny w długoterminowej terapii.

 • niacynamid

  Jest to trwała forma witaminy B3. Dzięki blokowaniu syntezy melaniny rozjaśnia przebarwienia oraz zapobiega powstawaniu kolejnych. Niweluje drobne zmarszczki poprzez stymulację syntezy kolagenu i dodatkowo kontroluje nadmierną produkcję sebum.

  Polecam wielofunkcyjną maseczkę Klairs Freshly Juiced Vitamin E Mask, którą możesz użyć zarówno jako maseczki na noc lub jako krem na dzień. Dodatkowo wykazuje działanie nawilżające, antyoksydacyjne, rozświetlające.

 • pochodne witaminy A, takie jak tretynoina czy izotretynoina

  Przyspiesza proces tworzenia nowych komórek oraz blokuje enzym tyrozynazę biorący udział w syntezie melaniny, dzięki czemu rozjaśnia skórę i wygładza ją. Pochodne witaminy A to jedne z najskuteczniejszych preparatów ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. 

 • kwas kojowy

  Jest naturalną substanacją występującą w przyrodzie, pozyskiwaną z grzybów z gatunku Acetobacter, Aspergillus i Penicillium. Działanie kwasu kojowego jest związane z blokowaniem enzymu tyrozynazy biorącego udział w syntezie melaniny. Wykazuje właściwości antybakteryjne i zapobiega powstawaniu wolnych rodników działając przeciwstarzeniowo na naszą skórę.

 • kwas azaleinowy

  Jest to naturalny kwas dikarboksylowy występujący w przyrodzie. Produkują go między innymi grzyby drożdżopodobne z rodzaju Pityrosporum ovale. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu enzymu biorącym udział w syntezie melaniny - tyrozynazy. Kwas azaleinowy wykorzystywany jest również często do samego leczenia trądziku, jednocześnie zapobiegając nadmiernej pigmentacji skóry.


Ochrona przeciwsłoneczna

Jednym z ważniejszych produktów, o których nie możesz zapominać walcząc z przebarwieniami to krem z filtrem. Polecam każdemu zaprzyjaźnić się z nim na cały rok. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia przebarwień oraz ponownego ich pojawienia się. Używanie kremu z filtrem wpłynie korzystnie na stan Twojej skóry chroniąc ją przed nadmiernym starzeniem.

Polecam dwa produkty, które będą chronić Twoją skórę przed promieniami All Around Safe Block Essence marki MISSHA oraz Mid-Day Blue Sun Lotion marki Klairs, chronią skórę, jednocześnie nie zostawiając białej powłoki.

Powodzenia!

-Natalia 

Opracowane na podstawie

1. Erica C. Davis and Valerie D. Callender Postinflammatory - Hyperpigmentation A review of the Epidemiology, Clinical Features and Treatment Options in Skin of Color

2. Halder RM, Grimes PE, McLaurin CI - Incidence of common dermatoses in a predominately black dermatologic practice

3. Alexis AF, Sergay AB, Taylor SC. - Common dermatologic disorders in skin color, a comparative practice survey

4. Polska Naczelna Izba Aptekarska - Substancjeaktywnestosowane w preparatachkosmetycznychprzeznaczonych do wybielania skóry

5. Shankar K., Godse K., Aurangabadkar S., Lahiri K. Mysore V.- Evidence- based treatment for melasma: expert opinion and review

6. Gillbro J.M., Olsson M.J.M - The melanogenesis and mechanisms of skin-lightening agents-existing and new approache, International Journal of Cosmetic Science 2011

7. Izabela Lenarowicz - Biblia zdrowejcery 2018

Komentarze

Napisz komentarz