Pielęgnacja skóry trądzikowej- 10 często popełnianych błędów

W ostatnich latach bardzo wiele zmieniło się w mojej codziennej pielęgnacji skóry. Od momentu, w którym zdecydowałam się wprowadzić do mojego rytuału wyselekcjonowane, dobrej jakości koreańskie kosmetyki kondycja mojej skóry niesamowicie się poprawiła. Wiem jednak, że oprócz stosowania właściwie dobranych dla mojej skóry kosmetyków, niezwykle ważne było wykluczenie poniższych błędów, które w większości były związane z podrażnieniem bariery skórnej.

1)   Zaufaj swojej skórze

Skóra jest niesamowitym organem, niezwykle mądrym i jak większość organów posiada zdolności samonaprawcze. Bez względu na typ skóry podstawą naszej pielegnacj powinno być przede wszystkim wspieranie jej naturalnej bariery ochronnej. To ona chroni naszą skórę i utrzymuje ją w dobrej kondycji.  Jednym z częstszych błędów jest niewystarczające zaufanie własnej skórze. Nie podążaj za modą, słuchaj swojej skóry i obserwuj jak reaguje na dany produkt. Jeśli powoduje zaczerwienienie, podrażnienie lub świąd na Twojej skórze, przemyśl dwa razy czy na pewno to produkt dla Ciebie. Twoja skóra pokazuje Ci, że aby poradzić sobie ze składnikami aktywnymi zawartymi w tym produkcie musi wzmocnić swoje działanie obronne. Skóra trądzikowa to skóra bardzo wrażliwa, warto wykluczyć wszelkie produkty, które moga ją podrażnić.

2)     Nadmierne oczyszczanie skóry

Często słysze o tym, że osoby z cerą trądzikową myją twarz kilka razy dziennie starannie powtarzając cały rytuał pielegnacyjny kilka razy w ciągu dnia. Wierzcie mi sama popełniałam ten błąd. Wydaje się to oczywistym procesem, żeby utrzymać skórę w dobrej ”czystej” kondycji. Nic bardziej mylnego, w wyniku nadmiernego oczyszczania skóry uszkadzamy jej naturalną barierę, czego skutkiem jest podrażniona, często zaróżowiona skóra, a w konsekwencji zaostrzenie zmian trądzikowych.

3)   Płyn micelarny

Wielu dermatologów jest co do tego zgodnych. Płyn micelarny pozostawiany na naszej twarzy podrażnia naszą skórę, tak samo jak inne chemikalia. Jeśli używasz płynu micelarnego do oczyszczania skóry nie zapomnij  o spłukaniu go wodą. Zachęcam Cię jednak do wypróbowania dwuetapowego oczyszczania. Przy użyciu produktu na bazie oleju oraz następnie produktu na bazie wody, Twoja skóra zostanie głęboko oczyszczona, ale jednocześnie nie podrażnią jej bariery ochronnej.

4)  Nawilżanie

Jednym z podstawowych błędów w pielęgnacji skóry trądzikowej jest niewystarczajace jej nawilżanie. Bez względu na to jaki typ skóry posiadasz nawilżanie powinno być podstawą Twojej pielęgnacji. Uwierz mi, wspierajac barierę ochronną skóry będziesz mieć długofalowo dużo lepsze efekty niż przy jakichkolwiek innych preparatch do pielęgnacji skóry.

5)    Nadużywanie produktów do skóry trądzikowej

Zmagając się z trądzikiem sama często wybierałam produkty z serii do skóry trądzikowej. Większość z tych produktów w swoim składzie zawiera składniki wysuszające skórę. Przy nadmiernym stosowaniu prowadzą do przesuszenia Twojej skóry. W rezultacie zamiast wrócić do równowagi zostaje jeszcze bardziej podrażniona, czego efektem jest wzmocnienie jej mechanizmów obronnych między innymi wzrost produkcji sebum. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry warto zrównoważyć te o działaniu wysuszajacym z tymi o działaniu nawilżającym.

6)    Nadużywanie ilości składników w produktach do pielęgnacji skóry

Skóra trądzikowa to przede wszystkim skóra wrażliwa, warto dokładnie przemyśleć każdy dodatkowy produkt, który dokładasz do swojego rytuału pielęgnacyjnego. Nakładając kolejne warstwy produktów na skórę zwróć uwagę jak dużo aktywnych składników pozostaje na Twojej skórze. Bardzo często skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, swędzi ze względu na zbyt dużą ilość składników, które na nią nakładasz.

7)     Unikaj silnych składników aktywnych

Przy skórze trądzikowej warto unikać silnych składników takich jak Wit. C lub Retinol. Tak silne składniki mogą mocno podrażnić Twoją skórę, zwiększając aktywność zmian trądzikowych. 

8)     Uszkodzenia mechaniczne skóry

Zmywasz makijaż płatkami do demakijażu? Wybieraj te delikatne, które nie podrażnią mechanicznie Twojej skóry podczas oczyszczania. Osuszając twarz ręcznikiem zwróć uwagę, aby robić to delikatnie nie podrażniając przy okazji skóry.

9)     Ręcznik tylko do twarzy

Polecam używanie oddzielnego ręcznika tylko do twarzy. Flora bakteryjna z reszty ciała może wpływać na pojawienie się niedoskonałości na Twojej twarzy.

10)     Poszewka poduszki

Warto wymieniać poszewkę w poduszce przynajmniej co dwa/ trzy dni, żeby zmniejszyć ilość bakterii dostających się na Twoją twarz. 

Na przełomie lat moja cera bardzo się zmieniła, w latach nastoletnich miałam skórę mieszaną ze skłonnością do przetłuszczania się w strefie „T” oraz z problemami z trądzikiem. Obecnie głównie skupiam się na jej nawilżeniu. Kosmetyki, które wybieram utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia, pozostawiając skórę pełną blasku. Przygoda z poznawaniem naszej skóry nigdy się nie kończy, bo tak jak my tak i ona cały czas się zmienia. Warto poświęcić te kilka sekund, żeby poobserwować swoją skórę, zauważyć czy produkty do pielęgnacji, które stosujesz działają, a może warto pomyśleć o zmianie?

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis Ci się podobał jeśli tak, będę Ci ogromnie wdzięczna za komentarz poniżej!

-Natalia 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz